Aparaty stałe
Na aparat stały składają się takie elementy, jak zamki i pierścienie, które z kolei są przyklejone do szkliwa zębów specjalnym klejem. Konstrukcję mocuje się na pierścieniach (najczęściej na szóstkach), natomiast zamki znajdują się na pozostałych zębach. Wyróżnia się m.in. zamki metalowe oraz wykonane z przezroczystego kompozytu albo porcelany. Zostaje do nich przymocowany metalowy łuk (najczęściej stalowy lub tytanowy), którego zadaniem jest wywieranie na zęby stałej, określonej siły. Pozostałe części aparatu: klamry, gumki, sprężyny, łańcuszki, druciki przesuwają i obracają zęby. Jak sama nazwa wskazuje, aparat stały jest mocowany trwale, na okres czasu ustalony w pierwszych etapach leczenia. Aparaty działają 24 godziny na dobę, co jest zaliczane do ich największych zalet - dają one lekarzowi możliwość precyzyjnego oddziaływania na każdy ząb, w ściśle określonym kierunku i z precyzyjnie "ustawioną" siłą.
Zainstalowanie aparatu stałego na zębach jest poprzedzone nałożeniem gumek, które mają na celu rozsunięcie zębów sąsiadujących z szóstkami, tak aby można było bez problemu zamocować pierścienie. Samo zakładanie aparatu trwa około kilkadziesiąt minut i wymaga przyklejenia go na oba łuki zębowe. Często się zdarza, że łuki nie są naklejane podczas jednej wizyty i że czas pomiędzy jedną instalacją, a drugą wynosi nawet kilka tygodni lub miesięcy. Po przyklejeniu zamków nakładany jest łuk.
Aparaty ruchome
Aparaty ruchome są bardzo często stosowane głównie u dzieci i młodzieży w okresie ciągłego rozwoju. Można je samodzielnie wyjąć z jamy ustnej, bez pomocy lekarza ortodonty. Aparaty znalazły również zastosowanie jako tak zwane retainery po leczeniu ortodontycznym aparatami stałymi. W takim przypadku ich główne zadanie sprowadza się do utrzymania efektów leczenia. "Obsługa" aparatu jest dużo prostsza, bardzo często pierwsze dni i tygodnie nie wywołują tak dużego dyskomfortu jak ma to czasem miejsce w przypadku odpowiednika mocowanego na stałe. Z drugiej strony, ze względu na małą precyzję i dość ograniczoną siłę działania aparaty ruchome stosuje się tylko do ściśle określonych wad zgryzu. Dodatkowo mają one bardzo małe zastosowanie w leczeniu wad zgryzu u osób dorosłych.
Aparaty ruchome są wykonywane w laboratorium ortodontycznym. Specjalista ortodoncji umieszcza aparat w jamie ustnej pacjenta, dopasowuje elementy takie jak klamry i śruby. W trakcie wizyty pacjent dostaje również zalecenia dotyczące stosowania aparatu na co dzień i częstotliwości wizyt kontrolnych. Wiele zaleceń dotyczy także higieny jamy ustnej oraz samego aparatu.
Aparaty Estetyczne: CLEAR ALIGNER
Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego, w której zastosowanie mają przeźroczyste nakładki prostujące zęby. Nakładki skutecznie zastępują aparaty stałe i ruchome, są estetyczne i bezbolesne, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Ważnymi zaletami nakładek jest higiena oraz czas leczenia skrócony do minimum.
Używanie przezroczystych nakładek jest już powszechnie znane w ortodoncji, ale dopiero metoda Clear Aligner uczyniła leczenie maksymalnie efektywne, a przy tym komfortowe. Clear Aligner to rozwiązanie przyjazne dla pacjentów również pod względem przebiegu całego procesu leczenia.
Proces leczenia polega na nakładaniu i noszeniu otrzymanych od lekarza trzech rodzajów nakładek. Pacjent nosi kolejno nakładki o różnych grubościach, każdą przez okres jednego tygodnia. Nakładki można łatwo ściągać np. do jedzenia czy picia barwiących posiłków, a także podczas mycia zębów. Niemniej jednak zaleca się noszenie nakładek co najmniej 20 godzin dziennie.